Статті

Зміст

Герметичність житла

 Рух повітря в будинку і навколо нього відбувається постійно, різниця лише в його інтенсивності, яка залежить від пори року і погодних умов. Повітря переміщується як всередині самої будови, так і з будівлі назовні і навпаки. Найбільш інтенсивно такий повітрообмін відбувається в зимовий час, коли різниця між зовнішньою температурою і температурою всередині будинку досягає максимальних значень.

Повітря проникає всередину будівлі через нещільності в його оболонці навіть в безвітряну погоду. Тріщини в зовнішніх стінах, щілини і зазори в місцях примикання конструкцій сприяють утворенню протягів в приміщеннях будинку. Через щілини в нижній частині захисного контуру всередину будівлі проникає холодне зовнішнє повітря, в той час як зазори у верхній частині будівлі випускають назовні повітря тепле. Вітер лише підсилює цей процес, спрямовуючи повітряні потоки в певну сторону. Дефекти в захисному контурі будівлі знижують ефективність його теплозахисту. Навіть додаткове утеплення конструкцій в подібних ситуаціях не дає бажаного результату, і чим краще утеплено будівлю, тим більше тепла втрачається через щілини і зазори. До того ж навіть невеликий отвір різко погіршує звукоізолюючу здатність стіни. Щоб зменшити кількість витрат енергії на опалення будинку та забезпечити житло комфортом, необхідно зробити його по можливості повітронепроникним. Такі сучасні вимоги по теплозахисту будівель, прийняті в багатьох країнах світу. Герметичність будівлі забезпечує наступні переваги при його експлуатації:

  • комфортний мікроклімат в приміщенні;
  • скорочення витрат енергії, необхідної для опалення будинку;
  • зменшення ймовірності пошкоджень конструкцій будинку конденсатом;
  • відсутність умов для утворення цвілі;
  • покращена якість повітря, позбавленого різних домішок і запахів, властивих зовнішньому повітрю;
  • поліпшений захист від шумів, що доносяться з вулиці і з сусідніх квартир.

Шви між конструкціями будинку – явище неминуче. У каркасних будинках проблему герметичності можна вирішити шляхом розтягнення по поверхнях конструкцій пароізоляційної плівки. Стики між стінами і перекриттям ущільнюють шляхом навхлесту полотнищ ізоляційного матеріалу.

Складніша справа з будинками, конструкції яких мають неоднорідні теплотехнічні характеристики. Найчастіше в таких будівлях проблеми бувають на стиках стіни з дахом. Нещільності можуть привести до відсирювання ізоляції і деревини під впливом конденсату, що утворюється при контакті теплого і відносно вологого внутрішнього повітря з холодними конструкціями будинку. Причому пароізоляційна плівка, яку розстеляють зсередини огороджувальної конструкції, не в змозі перешкодити утворенню вологи при наявності щілин і зазорів, через які проходить повітря. У цих випадках конденсації не уникнути при волозі, що міститься в повітрі.

Не застраховані від конденсату і монолітні конструкції. Наприклад, при наявності негерметичних швів між забезпеченими надійною теплоізоляцією цегляними стінами і міжповерховим перекриттям ймовірність конденсації теплого повітря також не виключена. У стінах же, складених з цегли з вертикальними порожнечами, холодне повітря може проникати всередину будинку навіть на пристойному віддаленні від зовнішніх швів між конструкціями. Такими місцями можуть стати навіть гнізда для електричних розеток. Негерметичні місця в будинку не завжди легко виявити, оскільки вони можуть перебувати і в закритих конструкціях.

Герметичність будівлі оцінюють за допомогою коефіцієнта, що характеризує повітрообмін всієї будови протягом 1 години. Цей показник не має нічого спільного з провітрюванням через вікна, а відноситься до будівлі, в якій всі вікна і двері щільно закриті. Наприклад, значення 3,0 говорить про те, що при перепаді тиску 50 Па протягом 1 год в приміщенні відбувається потрійний повітрообмін.

На сьогодні існують такі показники герметичності для одноквартирного будинку:

  • 1,0-3,0 – дуже хороша герметичність будівлі;
  • 3,0-8,0 – середня герметичність будівлі;
  • вище 8,0 – слабка герметичність будівлі.

Для енергоефективних будинків з механічними вентиляційними системами показник герметичності встановлений 1,0; для будинків, вентильованих через вікна, – 3,0.

 

Як уникнути негерметичності огороджувального контуру

 Нещільності можуть бути як в зонах примикання конструкцій одна до одної, так і на їх поверхнях. До таких місць найчастіше відносяться:

  • крокви (стропила) і ригелі несучих ферм даху;
  • вікна і вхідні двері;
  • двері підвалів;
  • мансардні вікна;
  • комунікації;
  • місця відведення повітря на даху;
  • каміни;
  • електропроводка в даху і зовнішніх стінах.

Для будинків легкої конструкції (з каркасними стінами) основний спосіб забезпечення герметичності – створення суцільного повітронепроникного шару. Стики між полотнищами пароізоляційного матеріалу слід робити навхлест і додатково проклеювати ущільнювальною стрічкою. По можливості слід зменшити число отворів і прохідних отворів в конструкціях, наприклад для прокладки труб. Там, де цього не уникнути, повітронепроникність необхідно забезпечити шляхом ретельного ущільнення всіх місць переривання огороджувального контуру. У цегляних і блокових будинках крім того, що кладка і примикання повинні бути виконані бездоганно, всі поверхні (в т. ч. над підвісними стелями) необхідно ретельно заштукатурити. Отвори для труб, передбачені в повітронепроникному шарі, підлягають ретельній герметизації. Дах і фронтон можуть бути ущільнені поєднаними навхлест полотнищами плівки. Для вентилювання у фронтоні передбачають клапан.

Забезпечити герметичність огороджувального контуру будівлі можна тільки при високій якості проектно-будівельних робіт. Виявити порушення огороджувального контуру вже побудованого будинку дуже важко. Тому звертати увагу на неправильне примикання дверної або віконної коробки до стіни, погано виконані з’єднання між полотнищами плівки, її пошкодження, дефекти в необштукатуреній кладці будинку, коньковий прогін, що виступає назовні, краще в процесі будівництва.

 

Поняття містків холоду

 Для цілей енергозбереження ідеальною була б ситуація, коли теплоізоляція влаштована безперервно по всій будівлі. Але існують місця, де теплоізоляційну оболонку доводиться переривати (наприклад, навколо віконних і дверних отворів). Від якості виконання таких вузлів буде залежати, чи відбудеться через них витік тепла. У порівнянні з рештою стіни подібні місця характеризуються більш низьким опором теплопередачі, тому їх і називають містками холоду (по аналогії з акустичними містками, через які проходять витоки звуку) . Наслідком їх наявності виявляються більш високі витрати на опалення. Вважається, що містки холоду в будівлях можуть бути причиною втрат до 1/3 теплової енергії.

Містки також є причиною появи на стінах висолів і цвілі. Зниження температури на внутрішній поверхні огороджувальної конструкції може викликати зміщення точки роси і, як наслідок, конденсацію водяної пари (наприклад, на вікні і навколо нього). Там, де з’являється сирість, легко збирається пил, і незабаром там утворюються чорні, брудні плями. Оскільки пил – чудове живильне середовище для мікроорганізмів і будинкових грибів, плями швидко вкриваються пліснявою.

Можливих місць появи містків холоду дуже багато. Наприклад, в каркасній конструкції містками холоду будуть стійки, між якими закладають утеплювач. Якщо стійки дерев’яні, то містки виражені слабо через досить низьку теплопровідність дерева. Точно так же балки перекриття будуть містками холоду при теплоізоляції стелі, а крокви будуть містками холоду при теплоізоляції даху. При багатошаровій конструкції стіни може стати проблемним устаткування колінчастих мансардних стін і зовнішніх залізобетонних сходів. Але найслабшим місцем при шаруватій кладці є залізобетонна плита перекриття. Причина проблеми полягає в тому, що зовнішня і внутрішня стіни кладки всідаються по-різному. Щоб не відбувалося зміщення площин, перекриття між поверхами доводиться виносити за зовнішню межу будівлі, і на них спирають обидві стіни, внутрішню і зовнішню. Вставку, як правило, встановлюють так: залишають розрив в шарі бетону, арматуру покривають теплоізоляційним матеріалом і вже потім заливають її бетоном. Таке рішення є найбільш економічно доцільним, але сталевий каркас все одно може віддавати тепло, а значить, можуть утворитися містки холоду. Є варіант дорожчий, але і більш ефективний: зробити розрив і в бетоні, і в самій арматурі, вмонтувати в них теплоізоляційні матеріали і вже тоді залити все бетоном.

Приклади містків холоду та методи боротьби

 Вікна та двері. Навіть найтепліші вікна і двері завжди будуть більш холодними, ніж суцільна стіна. Отже, якщо у вітальні встановлені великі вікна з видом в сад, саме ця частина стіни матиме значно нижчі показники опору теплопередачі. Разом з тим великі вікна на південному фасаді завдяки сонцю впускають в будинок більше тепла, ніж втрачають.

Балкони. Чим складніше форма будівлі і чим більше декоративних елементів прикрашають його фасад, тим важче виконати теплоізоляцію правильно. Наприклад, багато проблем для теплоізоляції створюють балкони. Щоб балконна плита витримувала проектні навантаження, її необхідно з’єднати з перекриттям будівлі міцно і надійно. Найчастіше балконна плита зафіксована за допомогою арматурних прутів в плиті залізобетонного перекриття. Конструктивні вимоги до міцності конструкції виконуються, але місце примикання плити до перекриття стає шляхом для витоку тепла – виникає потужний місток холоду. Саме в цих місцях найчастіше з’являється цвіль на штукатурці усередині приміщення.

Простий сучасний спосіб уникнути утворення містків холоду в балконній плиті – використання спеціальних теплоізоляційних балконних елементів. Вони складаються з анкерної частини, тобто арматури, і термовкладки, що виконана з пінополістиролу товщиною 8 см. Арматура балконного елемента виконується з високосортної нержавіючої сталі, що володіє низькою теплопровідністю. Ці елементи можна використовувати в одно-, дво- і тришарових стінах. Їх укладають на етапі армування перекриття, поєднуючи з арматурою як перекриття, так і балконної плити, після чого все одночасно бетонується.

Точкові містки. Часто буває, що доводиться щось прикріпити до фасаду: огорожу балкона, навіс над входом в будинок, маркізу над терасою. Такі елементи повинні кріпитися безпосередньо до стіни, а не до зовнішнього шару ізоляції. Через це і виникають точкові містки. Уникнути їх досі не вдавалося, але зараз на ринку з’явилися анкери, хімічним способом мінімізують тепловий потік через стіну в точці кріплення.

Щілини між плитами. Недбалість, допущена в процесі будівництва, може привести до того, що місця, які здавалися захищеними від тепловтрат, стануть в будинку самими холодними. Плити пінополістиролу або мінеральної вати повинні з’єднуватися щільно встик, інакше між ними залишаться щілини. Часом будівельники намагаються виправити становище, заповнюючи щілини клеєм, який має гірші теплоізоляційні параметри в порівнянні з ізоляційним матеріалом. В результаті такі щілини стають містками холоду, що значно знижує ефективність утеплення.

Цоколь. Між шаром теплоізоляції цоколя і стіною будинку повинна бути залишена дилатаційна щілина (компенсаційний шов). В неї поміщають ущільнювальну стрічку. Проблема виникає, коли будівельники про неї забувають: в цьому випадку утворюється потужний лінійний місток холоду. Якщо ж щілина заповнена, має сенс перевірити, чи застосована спеціальна, заздалегідь стисла саморозширююча ущільнююча стрічка, так як часто буває, що використовувані будівельниками традиційні пінки, силікони або маси через певний час перестають виконувати свою функцію. Під впливом високої зовнішньої температури пластичні маси можуть витікати з щілин. Звичайно, крім стрічки, можна застосовувати і інші засоби, наприклад забутовочний шнур, – при ущільненні за допомогою силікону шнур утримує масу і обмежує її надмірне витрачання.

Розчинні шви в кладці теж є містками холоду. Стіна з найбільш термоефективних блоків втрачає свої теплозберігаючі властивості, якщо виконується на широкі шви або доповнюється звичайною цеглою, що веде до виникнення містків холоду. Шви промерзають набагато швидше блоків, і по всій їх товщині починають промерзати і самі блоки. Тому розчин для кладки повинен бути якомога менш теплопровідним, наприклад з використанням перлітового піску, а шви слід виконувати якомога тонше. Якісно виготовлені блоки, у яких геометричні розміри строго стандартизовані, укладаються на спеціальний клей. Тоді товщина шва виходить 2-3 мм, і вплив містків холоду зводиться до мінімуму. При кладці із звичайної цеглини це недосяжно.

Трохи історії про Ековату

Історія створення утеплювачів на основі целюлози бере початок в кінці 19 століття в Німеччині і США. Поштовхом до появи ековати стали дослідження, які виявили властивість паперу зберігати тепло. Протягом 30 років ці властивості вивчалися, і в результаті в 1928 році в Німеччині було відкрито перше виробництво з випуску ізоляційних матеріалів на основі волокон целюлози. Найбільшого поширення в довоєнні роки ця продукція отримала в Німеччині та Канаді.

Після закінчення Другої світової війни в Європі, зруйнованій бойовими діями, почався будівельний бум. Зріс попит на всі будівельні матеріали, в тому числі і на целюлозні утеплювачі. З плином часу технології виробництва і використання матеріалу удосконалювалися, і, нарешті, з’явилися формули, що дозволяють виробляти ековату, що відповідає кращим характеристикам сучасних утеплювачів.

Не стояли на місці і технології виробництва і монтажу. З появою спеціалізованих видувних машин час нанесення значно скоротився, а його якість покращилася.

Сьогодні ековата з успіхам застосовується в США, європейських країнах, збільшується попит на неї і в країнах азіатського регіону. В окремих країнах ековата займає лідируючі позиції на ринку утеплювачів. Цифри вражають. Так, наприклад, у Фінляндії 70% ринку утеплювачів для індивідуального будівництва займає ековата.

В Україні цей матеріал з’явився в 1993 році і з тих пір його популярність зростає як серед замовників, так і серед фірм, що пропонують послуги з будівництва та ремонту житла. Завдяки своїм основним плюсам – високій теплоізоляції, простоті і швидкості монтажу, довговічності та екологічності, – ековата була високо оцінена нашими співгромадянами.

Для порівняння, в США більше трьохсот сорока тисяч будівель будується із застосуванням ековати в рік. Крім того, там же працює більше п’ятдесяти ліній з виробництва утеплювача. А також, більше десяти тисяч видувних машин працюють для монтажу на даний момент.

У Німеччині щороку потреба в целюлозному утеплювачі зростає в два рази. Та й виробляють даний теплоізоляційний матеріал в цій країні тільки п’ять ліній. І роботи виконуються двома з половинами тисячами машин по всій країні. Хоча, виробники постачають обладнання з Німеччини в інші вісім країн Європи.

Що стосується інших країн, то на території Фінляндії працює вже п’ятнадцять заводів з виробництва саме ековати.

В Україні цей матеріал з’явився в 1993 році і з тих пір його популярність зростає як серед замовників, так і серед фірм, що пропонують послуги з будівництва та ремонту житла. Завдяки своїм основним плюсам – високій теплоізоляції, простоті і швидкості монтажу, довговічності та екологічності, – ековата була високо оцінена нашими співгромадянами.

 

Цікаво знати

  • щоб утеплити ековатою будинок площею 130 м2, потрібна така кількість газет, які споживає середня людина протягом 40 років;
  • у Чехії після рішення про введення в обіг нових грошових знаків, центральний банк країни направив старі банкноти для утилізації одному з місцевих виробників целюлозного утеплювача;
  • завдяки своєму натуральному складу, ековата використовується в колодному бджільництві для утеплення колод. На сьогоднішній день це найкраща альтернатива моху;
  • Якщо взяти в руку жменю ековати і покласти на неї зверху який-небудь металевий предмет (наприклад, монету), а потім розплавити її пальником, то розплавлений метал не пропалює ековату і рука людини не тільки залишається в безпеці, але і не відчуває підвищення температури.
Зворотній зв'язок

[contact-form-7 id=”199″ title=”Контактна форма 1″]

×
Відгуки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

[star rating=”5″ numeric=”yes”]


×