Спучений вермикуліт отримують шляхом випалювання мінералу вермикуліту. При нагріванні до 400-1000°C вермикуліт розшаровується на червоподібні частки (звідси і назва – в перекладі з англійської vermiculus – черв’ячок), спучується, збільшуючись в обсязі в 15-20 разів. Така поведінка мінералу визначена вмістом в ньому зв’язаної води, яка при випалюванні перетворюється в пар, розсуваючи пластинки слюди. Після подрібнення спучений вермикуліт являє собою кулясті лусочки різних фракцій (від 0,5 до 20мм) сріблястого або золотистого кольору, без запаху.
Спучений вермикуліт – сипучий, текучий (що дозволяє заповнювати порожнечі
неправильної форми), пористий, пухкий, легкий, довговічний матеріал.
– вогнестійкий: температура плавлення 1350°С, температура застосування – від -260 до +1200°С.
– володіє тепло- і звукоізоляційними властивостями, високою всмоктуючою здатністю: здатний увібрати рідини до 500% власної ваги. При цьому слабо гігроскопічний (тобто слабо поглинає вологу з навколишнього повітря): вологість вермикуліту при 100% вологості повітря – близько 10%.
– біологічно стійкий: не схильний до розкладання і гниття під дією мікроорганізмів, не є сприятливим середовищем для комах і гризунів.
– хімічно інертний: нейтральний до дії лугів і кислот.
Вермикуліт є екологічно чистим і стерильним матеріалом, не токсичний, не містить важких металів. pH – 7.0, нейтральний.
Цей комплекс властивостей пояснює широке використання спученого вермикуліту в різних галузях промисловості, включаючи будівництво, машинобудування, сільське господарство, металургію, хімію і т.д. Як утеплювач, якщо він укладений або засипаний у вертикальну порожнину, вермикуліт протягом тривалого часу практично не ущільнюється, не перетирається в порошок, не дає усадки і володіє пружністю. На основі спученого вермикуліту готують теплоізоляцію для підлог (у вигляді стяжок з вермікулітобетону), теплоізоляційні мати. Щільність спученого вермикуліту складає 80-150кг/м 3 , теплопровідність – 0,05- 0,1Вт/м*К. В залежності від щільності спучений вермикуліт випускається трьох марок – 100, 150 і 200.